Padidėjusio jautrumo maistui raida

Nuo virškinamojo trakto pažeidimų iki lėtinio uždegimo

Jeigu ilgai kankina nepraeinantys negalavimai, priežastis gali būti dėl padidėjusio jautrumo maistui. Jis dažnai lieka nenustatytas, nes simptomai atsiranda tik praėjus kelioms valandoms ar net dienomis po to, kai suvartojamas provokuojantis maisto produktas. Dėl to padidėjusį jautrumą maistui labai sunku nustatyti. Laimei, gali padėti ImuPro – patikimos diagnostikos ir mitybos strategija.

Žarnyno imuninė sistema

Žarnyno imuninė sistema yra didžiausia visame kūne. Daugiau kaip 80 proc. imuninės gynybos reakcijų vyksta žarnyne. Tai užtikrina beveik nenugalimą barjerą bakterijoms, virusams ir kitiems ligų sukėlėjams, svetimiems maisto produktų baltymams. Maistas gerai toleruojamas, jei jis tinkamai skaidomas ir perduodamas per sveiką žarnyno gleivinę, įprastai – per žarnyno ląsteles.

Kad maistas būtų toleruojamas, turi būti nepažeistas žarnyno barjeras. Sužinokite, kaip dėl padidėjusio žarnyno pralaidumo kyla lėtinis uždegimas, kurio raida turi 4 etapus.

Kurie simptomai gali būti jaučiami?

  • Virškinimo trakto sutrikimai, pvz., vidurių pūtimas, užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, Krono liga, dirgliosios žarnos sindromas (DŽS).
  • Galvos skausmai, migrena
  • Nutukimas, lėtinės svorio problemos
  • Atopinis dermatitas, žvynelinė, egzema

Dėl žarnyno pažeidimo maistas neatpažįstamas

Dėl vaistų vartojimo, infekcijų, mikozės, streso bei aplinkos taršos žarnyno sienelių vientisumas gali būti pažeistas ir maisto komponentai gali praslysti per žarnų ląsteles.

Maistas, kuris pereina per žarnyno ląsteles, yra tiesiogiai suvirškinamas ir toleruojamas imuninės sistemos. O maistas, kuris praeina pro žarnyno ląsteles, gali būti atpažįstamas kaip svetimas. Tada inicijuojama imuninė reakcija, siekiant sunaikinti svetimus baltymus (žr. 2 etapą).

Imuninė reakcija

Kadangi maistas paprastai nekelia grėsmės organizmui, priešingai nei infekciniai veiksniai, kaip antai: bakterijos, virusai, pelėsiai, parazitai -įgimta imuninė sistema jo neatpažįsta, bet atpažįsta prisitaikanti (įgyta) imuninė sistema.

Prasideda tam tikro maisto produkto IgG antikūnų gamyba. Šie antikūnai taip pat perduodami iš motinos kūdikiui trečiajame nėštumo trimestre.

IgG antikūnai jungiasi prie maisto baltymų ir formuoja imuninius kompleksus. Komplemento sistema inicijuoja imuninių kompleksų naikinimą pasitelkdama imunines ląsteles (neutrofilus). Kai imuninė sistema sunaikina kompleksus, prasideda uždegiminė reakcija.

Uždegiminė reakcija gali būti jaučiama nespecifiškai (pvz., nuovargiu) arba turėsi specifinius simptomus (pvz., migrena). Tai priklauso nuo to, kurioje vietoje buvo sunaikintas imuninis kompleksas (žr. 3 ir 4 etapus).

Kraujotakoje vykstantis naikinimas gali sukelti nespecifinius simptomus

Jei imuniniai kompleksai yra sunaikinami kraujotakoje, gali nepasireikšti jokie specifiniai simptomai. Gali būti nespecifiniai simptomai kaip nuovargis ar skysčių kaupimas, kurį atspindi nepaaiškinamas kūno svorio pokytis. Ilgainiui gali pasireikšti sisteminiai simptomai, tokie kaip hipertenzija ar metaboliniai sutrikimai.

4 etape sužinosite, kaip imuninių kompleksų naikinimas sukelia specifinius simptomus.

Vietinis naikinimas gali sukelti specifinius simptomus

Jei imuninis kompleksas prisitvirtinęs prie audinio, šis taip pat naikinamas, tik lokaliai, be to, pažeidžiami aplinkiniai audiniai. Tai gali sukelti specifinius simptomus, pvz., migreną ar dirgliosios žarnos sindromą.

Pastaba: jeigu nuolat valgomas maistas, formuojantis imuninius kompleksus, uždegiminė reakcija tampa lėtinė. Simptomai (sisteminiai ar specifiniai) neatsiranda iškart. Jie gali išryškėti ir po kelių mėnesių. Dažniausiai jie atsiranda palaipsniui ir su laiku intensyvėja.

Scroll to Top