Krono liga

Padidėjęs jautrumas maistui gali didinti uždegimą, pavyzdžiui, sergant Krono liga.

Sergant KL tam tikrą vaidmenį gali atlikti padidėjęs jautrumas maistui. Todėl kaip įprasto gydymo priedas gali būti naudinga ImuPro strategija. Sužinokite daugiau apie ImuPro ir individualiai jums sudarytą ImuPro strategiją.

Krono liga (KL) yra lėtinė uždegiminė liga, kuri dažniausiai paveikia galinę plonosios žarnos dalį ir pradinę gaubtinės žarnos dalį, tačiau gali pažeisti bet kurią virškinimo trakto dalį. KL, kaip ir opinis kolitas, gali būti skausminga ir varginanti liga.

KL sergantiems žmonėms prastėja apetitas, todėl gali mažėti svoris. Jiems būdingas energijos stokos ir nuovargio jausmas. KL yra lėtinė, tad pacientai patiria paūmėjimų, kai simptomai pasunkėja, ir remisijos laikotarpių, per kuriuos simptomų gali ir visai nebūti.

Dažniausi Krono ligos simptomai

  • Skrandžio skausmai
  • Stiprūs vandeningo, kraujingo viduriavimo priepuoliai
  • Pilvo skausmai

Krono ligos diagnostika

Vieno diagnostinio tyrimo, kuriuo būtų galima nustatyti diagnozę, nėra. Reikia atlikti kraujo, išmatų, ultragarso tyrimus, kolonoskopiją arba gastroskopiją. Norint užtikrinti tinkamus gydymo etapus, reikia nustatyti uždegimo mastą ir sunkumą.

Krono ligos priežastys

KL dažniausiai pažeidžia atskiras virškinimo trakto dalis, dažniausiai – perėjimo iš plonojo žarnyno į storąjį dalį. Uždegimas gali apimti visą žarnyno sienelę ir netgi kitus organus, kaip antai sąnariai, akys ir oda. KL raidą gali lemti genetiniai veiksniai.

Naujausi tyrimai rodo, kad tokį uždegimą gali sukelti maisto produktai, pavyzdžiui, dėl padidėjusio jautrumo maistui. Įprastą gydymą vaistais, pvz., kortikosteroidais, gali papildyti dieta, pagal kurią iš mitybos pašalinami tam tikri maisto produktai.

Mokslinis požiūris į Krono ligą ir IgG

Maistas, kaip Krono ligos sukėlėjas, literatūroje aptariamas jau seniai. Kadangi KL yra uždegiminė liga, svarbų vaidmenį, kai atmetami kiti veiksniai, atlieka IgG antikūnai.

2010 m. paskelbtame tyrime aptariama maisto produktų eliminacijos dieta, taikoma atsiradus IgG maisto antikūnų (Bentz et al. Clinical relevance of IgG antibodies against food antigens in Crohn’s Disease: A double-blind cross-over diet intervention study. Digestion 2010; 81:252–264). 79 KL sergantiems pacientams ir 20 sveikų asmenų kontrolinėje grupėje buvo ištirti IgG. Vėliau šių maisto IgG antikūnų klinikinė reikšmė buvo įvertinta dvigubai koduotame kryžminiame tyrime, kuriame dalyvavo 40 pacientų. Pagal IgG antikūnus buvo suplanuota eliminacijos dieta. KL sergančių pacientų mėginiuose buvo aptiktas padidėjęs IgG antikūnų kiekis. KL pacientams taikant eliminacijos dietą, statistiškai reikšmingai sumažėjo tuštinimosi sutrikimų dažnis, palyginti su kontroline grupe.

Kitas tyrimas parodė maisto, kuris sukėlė IgG gamybą, vartojimo poveikį KL sergantiems pacientams remisijos metu (Uzunismail et al. The effects of provocation by foods with raised IgG antibodies and additives on the course of Crohn’s disease: A pilot study. Gastroenterol 2012; 23 (1): 19–27). Visiems pacientams po tris dienas trukusio maisto produktų, kurie sukėlė IgG gamybą, vartojimo padidėjo žarnyno uždegiminių žymenų kiekis, atsirado abdominalinių simptomų ir histologinių pakitimų. Autoriai padarė išvadą, kad maisto produktai, sukeliantys IgG antikūnų padidėjimą, ir maisto priedai KL sergantiems pacientams gali išprovokuoti simptomus ir paskatinti uždegimą.

Scroll to Top