Per didelis svoris ir padidėjęs jautrumas maistui

Uždegiminiai procesai skatina svorio didėjimą, o IgG maisto alergija gali juos suintensyvinti

Nutukimas – tai lėtinė liga, apibūdinama kaip smarkiai per didelis svoris ir padidėjęs procentinis kūno riebalų kiekis. Tai didelis stresas organizmui ir psichologinis barjeras sergančiajam. Per didelį svorį ir nutukimą gal sukelti metaboliniai sutrikimai.

Tikslus nutukimo mechanizmas dar nėra iki galo suprastas. Tačiau aišku, kad tam tikrą vaidmenį vaidina nedidelis uždegimas. Šį procesą gali skatinti padidėjęs jautrumas maistui. ImuPro padeda aptikti tokią uždelstą maisto alergiją ir pagal tyrimų rezultatus parengti individualias rekomendacijas. Sužinokite daugiau.

Nutukimas ir per didelis svoris yra su mityba susijusių lėtinių ligų rizikos veiksnys.

Jeigu žmogus yra nutukęs arba per didelis jo svoris, tai reiškia, kad jis nešioja perteklinę riebalų masę. Kiekvieno žmogaus kalorijų suvartojimo ir panaudojimo balansas skiriasi. Svorio pokyčius lemia šie veiksniai: genetiniai ypatumai, maitinimosi įpročiai, monotoniška mityba, per didelis angliavandenių ir riebalų kiekio suvartojimas ir mažas fizinis aktyvumas.

Nutukimas didina riziką:

  • Širdies ligų
  • Insulto
  • Artrito
  • Kai kurių vėžio formų

Nutukimo diagnostika

Kūno masės indeksas (KMI) yra paprastas kūno svorio ir ūgio santykio indeksas, dažnai naudojamas suaugusiųjų nutukimo ir antsvorio klasifikacijai. Jis apskaičiuojamas kaip žmogaus kūno masės santykis su ūgiu kvadratu (kg/m2). Žmonės, kurių kūno masė > 25 kg/m2 (KMI 25–29,9), laikomi turinčiais antsvorio. Jei kūno masės indeksas > 30, tai rodo nutukimą. Tačiau norint tinkamai įvertinti visus aspektus tikslinga nustatyti, ar svoris neigiamai veikia paciento sveikatos būklę.

Nutukimo priežastys

Asmens kūno masei turi įtakos daug veiksnių, bet antsvoris ir nutukimas dažniausiai atsiranda dėl neatitikimo tarp energijos suvartojimo ir panaudojimo (fizinė veikla ir kūno funkcijos). Turi reikšmės ir genetiniai bei aplinkos veiksniai, bet dėmesys mitybai ir fiziniam aktyvumui yra svarbus ne tik norint išvengti svorio priaugimo, bet ir siekiant mesti svorį ar palaikyti pageidaujamą svorį.

Esant nutukimui, aptinkamas sisteminis uždegimas. Uždegiminė reakcija į maistą sukelia tam tikrų baltymų, kaip antai TNF alfa, gamybą.

TNF alfa blokuoja insulino receptorius ir taip trukdo ląstelių aprūpinimą energija. Gliukozė, esanti kraujyje, negali būti pernešama į ląstelę, kai to skubiai reikia, arba gali būti dalinai pernešamas ribotas jos kiekis. Tai gali aktyvinti du mechanizmus:

1. Cukrus tampa riebalais

Kadangi cukrus lieka kraujyje, jo kiekis kraujyje išlieka padidėjęs. Kepenys cukrų verčia riebalų rūgštimis, kurios kaupiamos riebalų ląstelėse. Insulino receptorių blokavimas lemia didesnį insulino išsiskyrimą. Padidėjusi insulino koncentracija apsaugo nuo riebalų rūgščių vertimo atgal į cukrų. Tai reiškia, kad energijos atsargos riebalų depozituose nebeprieinamos organizmui.

2. Mažėja energijos suvartojimas

Ląstelėms tenka mažiau energijos. Todėl sumažėja ląstelių aktyvumas ir bazinis metabolinis aktyvumas, t. y. mažėja žmogui nejudant suvartojamų kalorijų kiekis.

Esant IgG maisto alergijai imuninė sistema gamina konkretaus maisto IgG antikūnus. IgG antikūnų gamyba vis didėja, TNF alfa kiekis taip pat auga ir blokuojama vis daugiau insulino receptorių. Taip intensyvėja uždegimas.

Mokslinis požiūris į nutukimą ir IgG

Nustatant maisto produktus, kurie gali sukelti uždegimines ligas, ir pagal tai keičiant mitybą, teigiamai paveikiamas uždegimas. IgG yra geriausias identifikatorius nustatant maistą kaip uždegimo pradininką. Kiekvieną kartą, kai maistas susiduria su atitinkamais IgG antikūnais, aktyvinama uždegiminė reakcija. Tyrimai parodė, kad IgG pagrįsta dieta turi teigiamą poveikį svorio kritimui ir gliukozės metabolizmo stabilizavimui.

Pavyzdžiui, tyrime „Nutukusių jaunuolių maisto IgG yra susiję su intima media storiu“ (Wilders-Truschnig et al. IgG antibodies against food antigens are correlated with inflammation and intima media thickness in obese juveniles), ECED paskelbtame internete 2007 m. (DOI 10.1055/s-2007-993165), įrodytas statistiškai reikšmingas ryšys tarp nutukimo, padidėjusio IgG antikūnų kiekio ir uždegimo. Taigi padidėjęs maisto IgG kiekis lemia kūno svorio didėjimą.

Scroll to Top